Niebagatelne znaczenie ma sprawna i wydajna praca wymienników rurowych w procesach wytwórczych. W momencie osłabienia wydajności wyraźnemu spadkowi ulega moc przerobowa całej instalacji. Zmniejszona efektywność przekłada się negatywnie na ekonomiczną stronę procesów produkcyjnych. Dlaczego dochodzi do takich sytuacji? Czy można im zapobiec?
Najczęściej występujące problemy z wymiennikami rurowymi
Wymienniki rurowe często stosowane są w przemyśle do podgrzewania kleju. W momencie przepływania czynnika może dojść do jego zaschnięcia. Wówczas powstają zatory w rurkach. Konstrukcja wymiennika rurowego to kilkadziesiąt rurek, jednakże wyłączenie każdej kolejnej z obiegu wpłynie na obniżenie sprawności całego urządzenia, a nawet nieplanowane zatrzymanie produkcji. W takim stanie nieprzydatne będą już wymienniki rurowe. Czyszczenie ich z tej prostej przyczyny jest niezbędne.
Czyszczenie wymienników rurowych przy użyciu dysz
Jedną z najczęściej stosowanych metod jest stosowanie lanc z dyszami obrotowymi lub statycznymi. W tym przypadku wykorzystywane jest wysokie ciśnienie powyżej 200 bar. Bardziej przywarty osad wymaga zastosowania jeszcze więcej jednostek, lecz należy pamiętać, że im większe ciśnienie, tym większe powinny zostać podjęte środki bezpieczeństwa. Jak jeszcze można myć wymienniki rurowe? Czyszczenie może odbywać się przy użyciu dysz o mniejszym rozmiarze, ale wysokim ciśnieniu. Ta metoda sprawdza się w przypadku wymienników z rurkami o przekroju do 10 mm.
Usuwanie osadu przy użyciu żmijki i celowość czyszczenia wymienników rurowych
Wiele firm zajmujących się czyszczeniem wymienników używa elastycznego węża, który zakończony jest głowicą obrotową, tj. żmijką. To przydatna metoda, gdy rurki są długie i mają większy przekrój sięgających do kilkunastu centymetrów. Czyszczenie wymienników rurowych to szansa na wzrost wydajności oraz zmniejszenie uszkodzenia urządzeń. Każdorazowe mycie można zaplanować w formie postojów technicznych.
Bądź pierwszym który napisze komentarz.