Niestety coraz więcej odnotowywanych jest usterek, awarii dotyczących płytowych wymienników ciepła. Firmy świadczące usługę naprawy tego typu urządzeń nie są w stanie reagować natychmiast, z racji natłoku otrzymanych wezwań. Z tego też względu na rynku pojawiła się opcja profilaktycznych przeglądów, które mają zmniejszyć skalę problemów związanych z poważniejszymi awariami.
Nie wszystkie płytowe wymienniki ciepła są obsługiwane zgodnie z dokumentacją techniczną
Już pierwsze dokonane przeglądy pozwoliły na wyciągnięcie wielu wniosków, w kontekście stanu płytowych wymienników ciepła na terenie Polski. Otóż okazuje się, że najczęstszym powodem jest niepoprawna obsługa urządzeń, co przeczy informacjom zawartym w dokumentacji technicznej. Nieumiejętność posługiwania się maszynami przez pracowników może skutkować wymiernymi stratami dla całego przedsiębiorstwa.
Najczęstsze powody utraty sprawności wymiany ciepła
Według zebranych informacji, serwisanci zauważyli, że najczęstszą bolączką ich klientów są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i niewielkie wycieki na zewnątrz. Oba powody mają wpływ na zmniejszenie wydajności instalacji. Niestety to rezultat lekceważenia wcześniejszych problemów oraz porzucenie systematycznej kontroli urządzeń odpowiadających za wymianę ciepła. Oprócz tego zmartwieniem może być większe zużycie energii z racji zapotrzebowania na chłodzenie konkretnych podzespołów. Jedynie naprawa płytowego wymiennika ciepła przy udziale profesjonalnych serwisantów może przynieść spodziewane rezultaty.
Przypadki przekroczenia zalecanego czasu eksploatacji
Nie da się ukryć, ale często spotykaną mentalnością polskich przedsiębiorców jest wykorzystywanie narzędzi do pracy, aż do momentu, kiedy ulegną usterce. Naprawa płytowego wymiennika ciepła może dotyczyć nieodpowiedniego montażu, osadzenia się grubej warstwy kamienia lub doszło do perforacji płyt. Doprowadzenie do odkształceń płyt co w następstwie wymaga ich regeneracji lub wymiany.
Bądź pierwszym który napisze komentarz.