Mycie i czyszczenie urządzeń stosowanych przy produkcji artykułów przemysłu spożywczego jest niezwykle ważne. Okresowe usunięcie rdzy oraz osadów wpływa na jakość żywności i napojów. Czyszczenie chemiczne CIP, jednocześnie pozwala na zabezpieczenie urządzeń myjących przed osadzającym się kamieniem. Należy pamiętać, że istnieją dwa typy tego systemu.
Clean-in-Place jako pojedyncze podejście
To czyszczenie chemiczne CIP polega na wprowadzeniu nowego roztworu do urządzenia, aby je oczyścić. Z tym, że usuwany jest następnie bezpośrednio do rurociągów odpływowych. Najczęściej system pojedynczego przejścia rozpoczyna się od płukania wstępnego, wszystko po to, aby pozbyć się maksymalnej ilości cząstek glebowych. Zwieńczeniem całego procesu jest detergent, którym oczyszcza się i wydajnie płucze się urządzenie.
System recyrkulowany alternatywną metodą czyszczenia chemicznego CIP
W tym przypadku roztwór czyszczący powstaje w zupełnie osobnym zbiorniku. W dalszej kolejności wprowadza się go do urządzenia, które ma zostać wyczyszczone. Czyszczenie chemiczne CIP tą metodą wymaga stałego uzupełniania roztworu podlegającemu recyrkulacji. Czynność powtarza się, aż cykl będzie zakończony. Przeprowadza się wtedy kończące płukanie. Tę metodę cechuje małe zużycie wody i detergentów czyszczących. Wymagane jest przeznaczenie większych nakładów kapitału. Niekiedy czyszczenie chemiczne CIP jest nieodpowiednio dobrane, ponieważ dochodzi do rozprzestrzeniania się zanieczyszczenia z jednego procesu do drugiego.
Programy czyszczące powinny być wykonywane przez specjalistów
Opisane czyszczenie chemiczne CIP, zarówno w modelu pojedynczego podejścia, jak i systemu recyrkulowanego wymaga instalacji i optymalizacji programów czyszczących przez tylko i wyłącznie odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Niezwykle ważne jest także utrzymanie ciśnienia przepływu środków czyszczących. W tym celu wymaga się rutynowych kontroli, aby zweryfikować czy każdy etap jest zastosowany zgodnie i w sposób ciągły.
Bądź pierwszym który napisze komentarz.